“AKTYWNOŚĆ SPORTOWA NA GRANICY” (SPORT ACTIVITY ON THE BORDER)
Za nami pierwsza mobilność w ramach projektu “AKTYWNOŚĆ SPORTOWA NA GRANICY” (SPORT ACTIVITY ON THE BORDER). Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Wyszehradzkiego.
W poniedziałek 11 marca przyjechała do naszej szkoły grupa z partnerskiej szkoły Základní škola a Mateřská škola Borovského z Karviny.
Uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie ze szkoły partnerskiej z Karviny wzięli udział w krótkich warsztatach z tchoukball’u prowadzonych przez absolwenta naszej szkoły Piotra Reclika – grającego trenera reprezentacji Polski w tej dyscyplinie. Następnie panie Bogumiła Michalewska, Marta Zinkowska i Emilia Seliga-Gruszka przeprowadziły zajęcia integracyjne. Ostatnim punktem dzisiejszego dnia była gra miejska na rybnickim Rynku oraz spacer po Rybniku, prowadzone przez pana Mirosława Michalewskiego.
Drugi dzień naszej polsko-czeskiej był bardzo intensywny. Głównie pracowały głowy, a zadań przed uczestnikami postawiono kilka. Na dzień dobry dobra zabawa przy planszówkach. Bierki, Twister, Double, Uno, Państwa-Miasta, Chińczyk to tylko kilka z nich.
Było też kilka zadań z języka angielskiego, musieli uczniowie sprawdzić swoją wiedzę ze sportu oraz z kuchni – w końcu to język angielski jest naszym językiem projektowym.
Dziś też nasi uczniowie poznali język kolegów z Czech, a Czesi zmagali się ze słówkami w języku polskim. Pani Bogumiła Michalewska przeprowadziła szkolenie z pierwszej pomocy, a każdy z uczestników wykonał RKO.
Druga część dnia to zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania, które przeprowadziła dla nas Olga Faryma. Dziś Olga pracuje na uniwersytecie w Brnie i jest ekspertem w zakresie zdrowego żywienia. Uczniowie poznali zasady komponowania zdrowego talerza, zapoznali się też z piramidą zdrowego żywienia. Uczestnicy projektu przedstawili też tradycyjne dania kuchni czeskiej i polskiej. Dzień był bardzo intensywny, ale na twarzach uczestników widać było uśmiechy.
Dzień trzeci na pewno nie pozwolił na nudę. Nasza polsko-czeska grupa wyruszyła na podbój Śląska, a konkretnie Gliwic. Zgodnie z powiedzeniem „Swego nie znacie, cudze chwalicie” Gliwice pokazały się nam w trzech osłonach.
Punkt pierwszy dzisiejszego dnia to hala widowiskowa sportowa „Arena” – od strony zaplecza. Uczniowie mogli zobaczyć obie areny, loże vip, backstage, szatnie zawodników, sale konferencyjne oraz zaplecze związane z organizacją wydarzeń sportowych i kulturalnych.
Punkt drugi to Palmiarnia, pełna egzotycznych roślin tropikalnych. W czasie spaceru po pięciu pawilonach tematycznych w otoczeniu roślin uczniowie spotkali ptaki oraz gady. Dla wielu osób najciekawszym punktem był pawilon akwarystyczny, w którym znalazły się cztery ekspozycje środowisk słodkowodnych – Amazonii, Tanganiki, rzeki Azji południowo-wschodniej oraz rzek polskich.
Punkt trzeci to Gliwickie Muzeum Techniki Sanitarnej które jest częścią Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, jedynego w swoim rodzaju, tematycznego szlaku turystycznego, na którym znajdują się najważniejsze i najciekawsze obiekty stanowiące przemysłowe dziedzictwo województwa Śląskiego. Tu uczniowie zapoznali się z odpowiedzią na pytania: Jak oczyszczano ścieki? Czy 100 lat temu myślano w Gliwicach o ekologii? Jak urządzano dawniej łazienki? Jak ważna jest woda, dla naszego życia i jak ją oszczędzać? Na koniec jeszcze spacer po oczyszczalni ścieków.
Nasza mobilność dobiegła końca, po zakończeniu wycieczki grupa czeska wróciła do domu. Teraz grupa polskich uczniów czeka na wyjazd i na atrakcje przygotowane przez grupę czeską 🙂
Przez całe trzy dni towarzyszyły grupie panie Marta Zinkowska oraz Emilia Seliga-Gruszka. Organizatorem całej naszej mobilności była pani Bogumiła Michalewska, która jest koordynatorem projektu.