WIZYTY

A COMMON PATH TO ADULTHOOD

Portugalia - miejscowość Viana do Castelo (09.10.2012 - 14.10.2012)

Marta Czech, Agnieszka Bujoczek

Estonia - miejscowość Voru (05.12.2012 - 09.12.2012)

Marta Czech, Agnieszka Bujoczek, Mariola Reclik, Małgorzata Jędrejek

Wielka Brytania - miejscowość Durham (13.03.2013 - 17.03.2012)

Marta Czech, Ewa Kopel, Barbara Gawliczek - Krząkała

THE EUROPEAN FOOD PASSPORT PROJECT

Polska - miejscowość Rybnik (07.10.2010 - 10.10.2010)

W piątek 8 października w naszej szkole pojawili się goście z siedmiu krajów przebywający z wizytą w Polsce. Goście z Estonii, Łotwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Rumunii oraz z Turcji wzięli udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez uczniów oraz nauczycieli.

Jedną z atrakcji dla gości był z pewnością pokaz treningu biofeedback poprowadzony przez Panią Aleksandrę Wojtas-Plisz oraz prezentacja dotycząca samej metody  poprowadzona przez dyrektora szkoły, Pana Zdzisława Plisza. Goście wykazali wielkie zainteresowanie metodą i wyrazili ogromny żal, że w ich szkołach nie ma odpowiedniego sprzętu do treningu biofeedback.

Goście odwiedzili również Urząd Miasta Rybnika. Następnie wrócili na teren szkoły, by zobaczyć humorystyczne przedstawienie przygotowane przez klasę 4b dotyczące przygotowania tradycyjnej polskiej potrawy jaką jest bigos. Motywem przewodnim projektu realizowanego przez naszą szkołę wraz ze szkołami partnerskimi jest tradycyjne jedzenie we wszystkich krajach partnerskich, także w Polsce, dlatego dla większości z gości zapoznanie się ze sposobem przygotowania tej potrawy było niezwykle ciekawe.

W dalszej części dnia goście wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Panią Elżbietę Dworowy. Wszyscy partnerzy wraz z uczniami naszej szkoły byli zaproszeni do wspólnej pracy, w celu pogłębienia wiedzy na temat krajów partnerskich. W ten sposób uczniowie dowiedzieli się co znaczą kolory flagi Estonii, jakie są najpopularniejsze techniki dekoracyjne w Turcji, co oznacza godło na fladze Portugalii czy jakie są symbole Łotwy. Uczniom pokazano również w jakim oddaleniu znajdują się od siebie Polska i Wielka Brytania za pośrednictwem mapy satelitarnej, zaznajomiono ich z tradycjami słynącego z pierwszej linii kolejowej Darlington (Anglia) czy w jaki sposób można ozdobić stół używając gąbki i farbek – jak przedstawiła to ekipa z Węgier. Wszystkie dzieci biorące udział w warsztatach za ciężką prace zostały nagrodzone słodyczami pochodzącymi z krajów, z których pochodzą goście.

Wizyta gości na terenie szkoły była bardzo ciekawym i ubogacającym doświadczeniem zarówno dla nich, jak i dla nas – uczniów i nauczycieli szkoły. Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie części wizyty w szkole oraz za wzorową współpracę uczniów, których zachowanie podczas przedstawienia na sali gimnastycznej zasługuje również na wielką pochwałę!

Artykuł w Tygodniku Rybnickim - nr 42 (206), wtorek 19 października 2010 r. str. 15

Tygodnik Rybnicki

Turcja - miejscowość Edirne (10.03.2010 - 15.03.2010)

Marta Czech, Agnieszka Bujoczek, Agnieszka Dziwoki , Gabriela Szweda

Turcja

Portugalia - miejscowość Viana do Castelo (18.11.2009 - 22.11.2009)

Marta Czech, Agnieszka Bujoczek

Viana do Castelo Viana do Castelo

Portugalia - miejscowosc Viana do Castelo (16.11.2006 - 19.11.2006)

Marta Czech, Romana Rozek

Wizyta w Portugalii

Wielka Brytania - miejscowosc Durham (13.06.2007 - 17.06.2007)

Marta Czech, Zdzislaw Plisz

Wizyta w Durham

Rmunia - miejscowosc Cluj Napoca (31.10.2007 - 04.11.2007)

Marta Czech, Zdzislaw Plisz

Wizyta w Rumunii

Wegry - miejscowosc Szazhalombatta (30.04.2008 - 04.05.2008)

Marta Czech, Bujoczek Agnieszka

Wegry

Wielka Brytania - miejscowosc Durham (11.06.2008 - 15.06.2008)

Marta Czech, Bujoczek Agnieszka, Bogumila Bakowska

Wizyta w Wielkiej Brytanii

Estonia - miejscowosc Voru (24.09.2008 - 28.09.2008)

Marta Czech, Ewa Kopel

Wizyta w Estonii

Polska - miejscowosc Rybnik (03.12.2008 - 06.12.2008)

Wizyta w Rybniku

Wielka Brytania - miejscowosc Durham (28.01.2009 - 01.02.2009)

Marta Czech, Aleksandra Wojtas-Plisz, Janina Pukowiec

Wizyta w Wielkiej Brytanii

Kolejna wizyta robocza w ramach programu Comenius odbyla sie w dniach 28.01. 2009 do 1.02. 2009 w Durham w Wielkiej Brytanii. W wizycie uczestniczyly panie: Marta Czech, Janina Pukowiec i Aleksandra Wojtas-Plisz. Oprócz naszej delegacji do Durham przyjechali nasi partnerzy z Estonii, Wegier i Rumunii.
Nasze Panie zwiedzily szkole podstawowa prowadzona przez siostry zakonne w Esh. Poznaly formy i metody pracy z dziecmi w mlodszym wieku szkolnym w Wielkiej Brytanii. Spotkaly tam nasza rodaczke - Joanne, uczennice klasy V mieszkajaca obecnie na Wyspach.
Kolejnym waznym punktem programu, bylo uczestnictwo w zajeciach warsztatowych zorganizowanych przez wszystkich uczestników dla uczniów Durham Trinity School. Nasze Panie przygotowaly zajecia plastyczne, w trakcie których nasi angielscy koledzy lepili z gliny korale, dwojaki i miseczki.
Na spotkaniu podsumowujacym pani Marta Czech z rak przedstawiciela Brithish Council odebrala nagrode International School Awards -  wyróznienie dla szkól aktywnie uczestniczacych we wspólpracy miedzynarodowej.
Wizyta byla bardzo ciekawym doswiadczeniem dla wszystkich jej uczestników.
Nastepne spotkanie odbedzie sie na poczatku maja na Wegrzech.