ŚWIETLICA

"Bez pogodnego, pełnego dzieciństwa,
całe życie potem jest kalekie".

ŚWIETLICA

Kontynuując myśl naszego patrona Janusza Korczaka staramy się, aby dzieci w naszej świetlicy czuły się  szczęśliwe i bezpieczne. Nasza świetlica zaspokaja potrzeby i oczekiwania rodziców w zakresie opieki na dziećmi przez kilka godzin   (często jest to 8 i więcej godzin) ich pobytu w szkole.                             Naszymi wychowankami są przede wszystkim dzieci w wieku 6-9 lat, a ich podstawową aktywnością jest  szeroko rozumiana zabawa. Dlatego do naszych zadań oprócz zajęć rozwijających zdolności, zainteresowania oraz umiejętności dziecka należy organizowanie dzieciom ciekawych zabaw. Motywujemy również dzieci do podejmowania inicjatywy związanej z zorganizowaniem sobie czasu wolnego – dzieci wspaniale wymyślają sobie różne zabawy, rozwijają wyobraźnię, budując swój świat z wykorzystaniem dostępnych im w świetlicy materiałów. W tym wieku ważną rolę w rozwoju zarówno umysłowym jak i fizycznym odgrywa ruch, dlatego organizujemy dla wychowanków zabawy i gry ruchowe podczas których dzieci nabywają takie umiejętności jak szybkość, zręczność, skoczność, koordynację wzrokowo – ruchową. Staramy się, aby nasze dzieci podczas długiego pobytu w świetlicy mogły się również zrelaksować i odprężyć. W tym celu proponujemy dzieciom wiele zajęć relaksacyjnych. Nasze działania ukierunkowane są również na osiągnięcie przez dzieci samodzielności, systematyczności i zaradności życiowej, szczególnie wśród naszych najmłodszych wychowanków. W naszej świetlicy przebywają również uczniowie z różnorodnymi niepełnosprawnościami rozwojowymi. Dlatego wiele troski i uwagi poświęcamy szeroko pojętej integracji, tolerancji i bezpieczeństwu. Uczymy wszystkie dzieci empatii, szacunku, pomagania sobie nawzajem i wspólnej zabawy bez względu na różnice zarówno wiekowe jak i możliwości poszczególnych dzieci. Uczniowie, którzy przebywają w naszej świetlicy kilka godzin po zajęciach lekcyjnych, mają możliwość odrobienia zadania domowego, korzystając z naszej pomocy. Organizujemy również samopomoc koleżeńską, szczególnie wykorzystując różnorodność grup wiekowych w naszej świetlicy. Cyklicznie odbywają się też zajęcia origami , jako swoista terapia wyciszająca. Podczas pracy z papierem dzieci kształtują swoje zdolności manualne, wyobraźnię i cierpliwość, zaś końcowy efekt przynosi dzieciom osobistą satysfakcję i ogromne zadowolenie.
Wszystko, co dzieje się w świetlicy, ma dostarczać   dzieciom jak najwięcej radości, satysfakcji oraz wrażeń innych, niż na pozostałych zajęciach lekcyjnych. Robimy wszystko, aby nasi podopieczni byli przekonani, że świetlica to miejsce, w którym będzie im dobrze i będą bezpieczne, gdzie warto przebywać i wykazywać się aktywnością podczas proponowanych zajęć, zaś panie będą się nimi dobrze opiekowały i zajmowały.

Zapraszamy na stronę naszej świetlicy:

gdzie można dowiedzieć się na bieżąco, co się dzieje w naszej świetlicy, jak spędzamy czas, jak się bawimy.

Wychowawczynie: Maryla Musioł i Hania Szweda

Chcąc zadzwonić do świetlicy proszę wybrać numer szkoły: 32 4222587 a następnie numer wewnętrzny: 35.

PLAN PRACY NAUCZYCIELI W ŚWIETLICY
w roku szkolnym 2016/2017