6 NA START

PROJEKT MINISTERIALNY "6-NA START"

Od 3 września do 30 listopada 2012 roku w naszej szkołę realizowany jest projekt ministerialny dot. przyjaznej i bezpiecznej adaptacji dzieci 6-letnich w szkołach podstawowych pt „6 na start”. Projekt przewiduje zakup 70 węży spacerowych dla pierwszoklasistów  i wzmożoną współpracę między szkołami a przedszkolami. Współpraca będzie opierała się na wzajemnych odwiedzinach dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów oraz wymianie informacji między rodzicami przy zaangażowaniu rad rodziców.

Realizowane działania:

a) wycieczki grup przedszkolaków do szkól podstawowych w okresie od 3 września do 30 listopada 2012r w celu poznania przestrzeni szkolnej przez 5-latków i zmniejszenia stresu spowodowanego zmianą miejsca edukacji;
b) listy Rodziców do Rodziców;
c) skrzynka RR (Rady Rodziców) - skrzynka na pytania i wątpliwości rodziców dotyczące posłania dziecka 6 - letniego do szkoły, które będą omawiane na spotkaniach z rodzicami;
d) "Podziel się wiedzą" - opowieści rodziców dzieci 6 - letnich o edukacji 6 - latków w szkole;
e) Zaczerpnij wiedzy - spotkania rodziców dzieci 5 - letnich  w szkołach podstawowych.

5-latki odwiedzają naszą szkołę

Grupa 5-letnich dzieci z Przedszkola nr 9 "Bajka" już we wrześniu odwiedziła naszą szkołę. Przedszkolaki zobaczyły miejsce, w którym rozpoczną swoją przygodę szkolną, zwiedziły budynek szkolny i zawitały do sekretariatu dyrektora. Ponadto, uczestniczyły w lekcji pierwszoklasistów w celu zapoznania się z formą nauczania w szkole.
5-latki z uwagą obserwowały zajęcia, z zaciekawieniem słuchały nauczycielki i przyglądały się swoim o rok starszym kolegom. Po obejrzeniu filmu na tablicy interaktywnej na temat bezpiecznego poruszania się po drodze chętnie zgłaszały się do odpowiedzi i zabierały głos.
Wizyta w szkole była dla dzieci małą próbą zmierzenia się z nowym środowiskiem, która rozbudziła wyobraźnię 5-latków zachęcając ich do podjęcia nauki w szkole.

6 NA START 6 NA START

Sznupek odwiedza naszą szkołę i przedszkole

W ramach projektu "6 na start" integrujemy środowisko szkolne i przedszkolne. Pierwszaki odwiedzają przedszkolne kąty i opowiadają przedszkolakom jak jest w szkole. Pokazują dzieciom 5-letnim zawartość tornistra i przekonują do edukacji szkolnej. Największe wrażenie zrobiła maskotka Komendy Miejskiej Policji oraz policjant Dariusz Piotrowski, którzy zapewniali bezpieczeństwo podczas spaceru i opowiadali o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze.

Przedszkolaki i uczniowie klas pierwszych wysłuchali prelekcji policjanta dotyczącej jego pracy. Usłyszeli też, jak uchronić się przed atakiem psa i jak bezpiecznie spędzać czas wolny. Pan policjant omówił też podstawowe przepisy i zasady ruchu drogowego, których każdy uczestnik ruchu drogowego winien bezwzględnie przestrzegać. Zarówno maluchy, jak i uczniowie klasy pierwszej, chętnie brały udział w dyskusji i zadawały wiele pytań.
Na koniec uczniowie klasy pierwszej, korzystając z węża spacerowego, pod opieką Sznupka i policjantów, udali się do Przedszkola nr 9, gdzie spotkali się z pięciolatkami, z którymi wymienili się swoimi doświadczeniami i przeżyciami związanymi z pójściem do klasy pierwszej szkoły podstawowej i byciem pełnoprawnym jej uczniem.

lekcja nieograniczonych mozliwosci

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka w Rybniku